Щороку між КП «Черкасиводоканал» та ПрАТ «Азот» укладається договір про надання послуг з очищення стічних вод, які надходять з міста Черкаси. В проекті угоди між двома підприємствами на 2021 рік «Азотом» вказані гранично допустимі концентрації забруднюючих речовин, значення яких у декілька разів нижче фактичних у стоках міста. За перевищення зазначених показників з водоканалу будуть стягнуті додаткові кошти у вигляді штрафів. На незгоду Водоканалу із запропонованими умовами хімічний гігант відповів судовим позовом про примусове підписання договору.

Позиція водоканалу полягає в тому, що протягом останніх років відбувається прогнозоване погіршення якості господарсько-побутового стоку завдяки більш раціональному водоспоживанню та широкому використанню побутової хімії. Це загальнодержавна проблема. Даний побутовий стік складає понад 80% стоку міста. Водоканал, в свою чергу, лише надає послугу з водовідведення – збирає та транспортує міський стік до очисних споруд, а послугу з очищення стічних вод замовляє у ПрАТ «Азот».

Відповідно, «Азот» як надавач послуги з очищення, аналізуючи якісний склад стічних вод протягом останніх років, повинен розуміти потенційну неспроможність очисних споруд повною мірою впоратись із даним навантаженням та реагувати, модернізуючи очисні споруди. Натомість «Азот» намагається вирішити проблему за рахунок мешканців міста, примушуючи водоканал сплачувати штрафи, або забезпечувати недосяжні якісні показники стічних вод. В даній ситуації «Азот» нагадує автомийку, яка, як вдало жартує головний інженер водоканалу, вимагає попередньо помити власне авто, якщо воно виявилося занадто брудним. Але ж, у нашому випадку авто – побутовий стік, на якість якого неможливо вплинути!

Так чому ж ПрАТ «Азот» вимагає прописати в договорі настільки занижені якісні показники стічних вод? Річ у тім, що такі показники були зазначені у технологічному регламенті очисних споруд потужністю понад 300 000 м3/добу ще далекого 1972 року. Містяни використовували багато води, яка повинна була розбавляти забруднення, що містилися у стічних водах. З роками забруднень не стало менше, а водоспоживання – значно зменшилось. Водночас, за майже п’ятдесят років не було проведено жодної модернізації чи вдосконалення технології очистки на очисних спорудах. І ось, тепер – всю відповідальність ПрАТ «Азот» намагається покласти на комунальне підприємство.

Усі водопровідно-каналізаційні підприємства України, розуміючи той факт, що державні стандарти з очищення питної та стічної вод та екологічні норми стають більш жорсткішими, усі зусилля направляють на модернізацію виробничих потужностей. Вони переймають досвід у кращих європейських країн та ефективно його впроваджують на місцевому рівні.

Не винятком є КП «Черкасиводоканал», що має Дніпровську водоочисну станцію, побудовану ще у 1975 році. Тоді вимоги до якісних характеристик питної води були значно скромнішими, а якість води у джерелі водопостачання – вищою. Однак з часом все змінюється. На підприємстві це чудово розуміють і тому максимально направляють усі зусилля на модернізацію та вдосконалення технології очистки питної води. В результаті – якість питної води, яку споживають черкащани, повністю відповідає вимогам державних стандартів.

Примусове підписання у судовому порядку договору з очищення стічних вод у редакції ПрАТ «Азот» – призведе до щомісячних штрафних санкцій, які «Черкасиводоканал» буде змушений сплачувати хімічному гіганту, в свою чергу, це відчує кожен з мешканців міста на своїй кишені.

0 Відгук

Залиште свій відгук

Хочете долучитися до обговорення?
Спробуйте!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *