На сайті ПрАТ «Азот» опублікована стаття щодо відмови КП «Черкасиводоканал» укладати договір на 2021 рік на послугу з очищення стічних вод, що надходять з міста Черкаси. Все «гарно» по пунктах написано, але не потрібно спотворювати факти.

Пресслужба ПрАТ «Азот» заявляє, що цех очищення промислових та стічних вод будувався як невід’ємна частина хімічного заводу та завжди знаходився на балансі підприємства.

Каналізаційні очисні споруди будувались за державні кошти при участі міста і промислових підприємств. Наказом Фонду державного майна України від 20.05.2002 року № 860 «Про передачу очисних споруд, які не увійшли до статутного фонду ВАТ «Азот», вони  безоплатно передані на баланс акціонерному товариству, але залишаються державною власністю. Це об’єднані очисні споруди, що розраховані на очищення 210 тис м3 стічних вод на добу з міста, та лише 70 тис м3 стічних вод від ПрАТ «Азот».

ПрАТ «Азот»: КП «Черкасиводоканал», згідно з договором, має забезпечувати контроль за концентрацією забруднюючих речовин в стоках, які подаються для очистки.

У своїй діяльності «Черкасиводоканал» надає послугу з водовідведення у частині збирання та транспортування міських стоків до очисних споруд, а послугу з очищення стічних вод замовляє у ПрАТ «Азот». Якісні характеристики стоків контролюються від підприємств, які займаються господарською діяльністю. Однак це лише 10% від усього об’єму, який перекачується на очисні споруди. Все інше – це побутовий стік від мешканців міста, якість якого протягом останніх років прогнозовано погіршується завдяки більш раціональному водоспоживанню та широкому використанню побутової хімії. Впливати на якість побутових стічних вод неможливо. Це загальнодержавна проблема, про яку ПрАТ «Азот» чудово знає.

Відповідно «Азот» як надавач послуги з очищення, аналізуючи якісний склад стічних вод протягом останніх років, повинен розуміти потенційну неспроможність очисних споруд повною мірою впоратись із даним навантаженням та реагувати, модернізуючи очисні споруди. Натомість «Азот» намагається розв’язати проблему за рахунок мешканців міста, примушуючи водоканал сплачувати штрафи, або забезпечувати недосяжні якісні показники стічних вод. В даній ситуації «Азот» нагадує автомийку, яка, як вдало жартує головний інженер водоканалу, вимагає попередньо помити власне авто, якщо воно виявилося занадто брудним. Але ж, у нашому випадку авто – побутовий стік, на якість якого неможливо вплинути!

ПрАТ «Азот»: КП «Черкасиводоканал» систематично порушує договір: концентрація забруднюючих речовин у стоках, які подаються на ПрАТ «Азот», суттєво перевищує всі норми, передбачені договором та вимогами законодавства. Зокрема, показники таких речовин як азот амонійний, залізо, феноли, мінералізація, хімічне споживання кисню (ХСК), біологічне споживання кисню (БСК) в стоках міста перевищуються вдвічі.

Майже 85% стоків, що транспортуються на очисні споруди, це побутовий стік від мешканців міста, в якому концентрації таких речовин як азот амонійний, феноли, хімічне споживання кисню дійсно значні. Але, що це за речовини? Вони виникають від відходів життєдіяльності людини. Так, мешканці міста дійсно почали більш раціонально споживати воду, але, вибачте, в туалет всі як ходили, так і ходять. В результаті маємо більш концентрований стік в порівнянні з попередніми роками.

ПрАТ «Азот»: КП «Черкасиводоканал» допускає безконтрольне, так зване, «залпове» скидання стічних вод з високими концентраціями хімічних речовин на очисні споруди ПрАТ «Азот», як це сталося під час нещодавнього розливу рідких добрив КАС, які зберігалися на одній з баз Черкас.

По-перше, так зване, «залпове» скидання стічних вод на головних каналізаційних насосних станціях фізично неможливе. По-друге, забруднені стічні води після розливу рідких добрив КАС були поступово перекачані з Дніпровського водосховища на очисні споруди тільки з офіційної згоди керівництва ПрАТ «Азот»!

ПрАТ «Азот»: ПрАТ «Азот» вкотре офіційно звертається до КП «Черкасиводоканал» з вимогою укласти договір на очищення міських стічних вод на 2021 рік, в якому передбачено конкретні штрафні санкції за перевищення концентрації забруднюючих речовин.

В проекті угоди між двома підприємствами на 2021 рік «Азотом» вказані гранично допустимі концентрації забруднюючих речовин, значення яких у декілька разів нижче фактичних у стоках міста. За перевищення зазначених показників з водоканалу будуть стягнуті додаткові кошти у вигляді штрафів. На незгоду Водоканалу із запропонованими умовами хімічний гігант відповів судовим позовом про примусове підписання договору.

Примусове підписання у судовому порядку договору з очищення стічних вод у редакції ПрАТ «Азот» – призведе до щомісячних штрафних санкцій, які «Черкасиводоканал» буде змушений сплачувати хімічному гіганту, що, своєю чергою, відчує кожен з мешканців міста на своїй кишені.

ПрАТ «Азот»: Ще раз підкреслюємо: якщо очисні споруди ПрАТ «Азот» вийдуть з ладу і місто буде позбавлене можливості очищати свої стоки, відповідальність за це повністю ляже на менеджмент КП «Черкасиводоканал» та посадовців, які представляють органи влади. 

Шановні мешканці міста Черкаси. Запевняємо вас, що жодної екологічної катастрофи не буде. ПрАТ «Азот» щодня приймає та очищає стічні води з фактичними концентраціями. Звісно, враховуючи те, що очисним спорудам майже п’ятдесят років, їх необхідно модернізувати, що й зобов’язаний робити «Азот», а не чекати критичної ситуації та перекладати відповідальність на комунальне підприємство чи представників органів влади.

P.S. Негоже пресслужбі робити зауваження керівнику одного з кращих комунальних підприємств в Україні. Особливо в той час, коли «Азотом» сьогодні докерувалися до банкрутства.

Додаємо діаграму з порівнянням результатів лабораторних досліджень проб стічних вод за 2014 р. та 2021 р. в місті Черкаси, що були відібрані в спальних районах міста. Червоною лінією позначений рівень гранично допустимих концентрацій ПрАТ «Азот».

На другому зображення можна переглянути результати лабораторних досліджень стічних вод в різних містах України з порівнянням фактичних показників та ГДК ПрАТ «Азот».

0 Відгук

Залиште свій відгук

Хочете долучитися до обговорення?
Спробуйте!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *