На сайті Черкаської міської ради 21 травня під номером Че/1487-еп зареєстрована петиція щодо передачі каналізаційних очисних споруд в комунальну власність.

На сьогодні зазначений стратегічний об’єкт є держаним, але знаходиться в оперативному керуванні ПрАТ «Азот». Підпорядкування приватному підприємству створює постійну загрозу припинення централізованого водовідведення, і відповідно – водопостачання.

Трішки історії.

Каналізаційні очисні споруди будувались за державні кошти при участі міста і промислових підприємств. Наказом Фонду державного майна України від 20.05.2002 року № 860 «Про передачу очисних споруд, які не увійшли до статутного фонду ВАТ «Азот», вони  безоплатно передані на баланс акціонерному товариству, але залишаються державною власністю. Це об’єднані очисні споруди, що розраховані на очищення 210 тис м3 стічних вод на добу з міста та 70 тис м3 стічних вод від ПрАТ «Азот».

Очисні споруди експлуатуються майже 50 років, а саме з 1972 року. За цей час жодної масштабної модернізації, як вимагають сучасні реалії, «Азотом» проведено не було.

Сьогодення.

У своїй діяльності «Черкасиводоканал» надає послугу з водовідведення у частині збирання та транспортування міських стоків до очисних споруд, а послугу з очищення стічних вод замовляє у ПрАТ «Азот». Щороку між двома підприємствами укладається договір про надання послуг з очищення стічних вод, які надходять з міста Черкаси.

Відповідно до тарифу на 2021 рік водоканал сплачує Азоту за очистку 1 кубічного метра стічних вод – 3,11 грн з ПДВ.

Загальна вартість на рік послуг приватного підприємства з очищення стічних вод, що транспортуються на очисні споруди – 66 млн грн.

В проєкті угоди між двома підприємствами на 2021 рік «Азотом» вказані гранично допустимі концентрації забруднюючих речовин, значення яких у декілька разів нижче фактичних у стоках міста. За перевищення зазначених показників з водоканалу будуть стягнуті додаткові кошти у вигляді штрафів. На незгоду Водоканалу із запропонованими умовами хімічний гігант відповів судовим позовом про примусове підписання договору.

Позиція водоканалу полягає в наступному.

КП «Черкасиводоканал» може контролювати якісні характеристики стічних вод лише підприємств, які займаються господарською діяльністю. Однак це лише 10% від усього об’єму, який перекачується на очисні споруди. Все інше – це побутовий стік від мешканців міста, якість якого протягом останніх років прогнозовано погіршується завдяки більш раціональному водоспоживанню та широкому використанню побутової хімії. Впливати на якість побутових стічних вод неможливо. Це загальнодержавна проблема, про яку ПрАТ «Азот» чудово знає.

Відповідно «Азот», як надавач послуги з очищення, аналізуючи якісний склад стічних вод протягом останніх років, повинен розуміти потенційну неспроможність очисних споруд повною мірою впоратись із даним навантаженням та реагувати, модернізуючи очисні споруди. Натомість «Азот» намагається розв’язати проблему за рахунок мешканців міста, примушуючи водоканал сплачувати штрафи, або забезпечувати недосяжні якісні показники стічних вод. В даній ситуації «Азот» нагадує автомийку, яка вимагає попередньо помити власне авто, якщо воно виявилося занадто брудним. Але ж, у нашому випадку авто – побутовий стік, на якість якого неможливо вплинути!

Зазначимо, що у разі прийняття судового рішення на користь ПрАТ «Азот», тобто черкаський водоканал в примусовому порядку буде змушений підписати договір, яким передбачені захмарні штрафні санкції, це призведе до фінансового навантаження в сумі 300 млн грн на рік, що своєю чергою відчує кожен мешканець Черкас  на своїй кишені.

Які показники перевищені?

Майже 85% стоків, що транспортуються на очисні споруди, це побутовий стік від мешканців міста, в якому концентрації таких речовин як азот амонійний, феноли, хімічне споживання кисню дійсно значні. Але, що це за речовини? Вони виникають внаслідок життєдіяльності людини. Так, мешканці міста дійсно почали більш раціонально споживати воду, але, вибачте, в туалет всі як ходили, так і ходять. В результаті маємо більш концентрований стік в порівнянні з попередніми роками.

Так чому ж ПрАТ «Азот» вимагає прописати в договорі настільки занижені якісні показники стічних вод?

Річ у тім, що такі показники були зазначені у технологічному регламенті очисних споруд потужністю понад 300 000 м3/добу ще далекого 1972 року. Містяни використовували багато води, яка повинна була розбавляти забруднення, що містилися у стічних водах. З роками забруднень не стало менше, а ось водоспоживання – значно зменшилось. Водночас за майже п’ятдесят років не було проведено жодної суттєвої модернізації чи вдосконалення технології очистки на очисних спорудах, що базуються на сучасних технологіях. І ось, тепер – всю відповідальність ПрАТ «Азот» намагається покласти на комунальне підприємство.

Усі водопровідно-каналізаційні підприємства України, розуміючи той факт, що державні стандарти з очищення питної та стічної вод та екологічні норми стають жорсткішими, усі зусилля направляють на модернізацію виробничих потужностей. Вони переймають європейський досвід та ефективно впроваджують його на місцевих рівнях.

Розуміючи потенційну загрозу припинення централізованого водопостачання та водовідведення, колектив КП «Черкасиводоканал» підтримує петицію щодо передачі очисних споруд стічних вод в комунальну власність міста.

0 Відгук

Залиште свій відгук

Хочете долучитися до обговорення?
Спробуйте!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *