До уваги співвласників багатоквартирних житлових будинків, власніків житлових та нежитлових будівель, у яких надається послуга з централізованого водопостачання.

Відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» (далі — Закон), однією із основних вимог якого є стовідсоткове оснащення будівель, приєднаних до зовнішніх інженерних мереж, вузлами комерційного обліку. Вузлами комерційного обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у житлових та нежитлових будівлях. Вузол комерційного обліку встановлюється на стороні споживача на межі майнової належності у точці приєднання (вводу) до зовнішніх інженерних мереж відповідних внутрішньобудинкових інженерних систем будівлі, а в разі неможливості встановлення – в іншому місці якомога ближче до точки приєднання.

У зв’язку з цим КП «Черкасиводоканал» зобов’язане забезпечити встановлення у кожному будинку комерційного (будинкового) вузла обліку холодної води, якщо там надається така послуга.

Відповідно до п. 17 Порядку оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку», який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.08 2018 № 990/32442 (далі – Порядок), вузол комерційного обліку послуги з централізованого водопостачання складається із:

Для вузлів комерційного обліку централізованого водопостачання має бути передбачено обладнання для дистанційного передання результатів вимірювання, а також антимагнітний захист та/або датчик використання магніту.

Згідно з положеннями частини 6 статті 3 Закону витрати, які понесе оператор зовнішніх інженерних мереж, на встановлення комерційних вузлів обліку покладаються на власників (співвласників) будівель. Вартість комплексу робіт на встановлення розраховується для кожної будівлі окремо.

Процедура оснащення будівель вузлами комерційного обліку, узгодження умов такого оснащення та вимоги до місць встановлення визначається Порядком. Відповідно до нього співвласники кожного будинку протягом двох місяців з дня опублікування повідомлення про намір встановлення вузла комерційного обліку за певною адресою на офіційному веб – сайті оператора зовнішніх інженерних мереж мають повідомити КП «Черкасиводоканал» про (за своїм вибором):

1. згоду на встановлення вузла комерційного обліку на запропонованих підприємством «Черкасиводоканал» умовах з відшкодуванням витрат на встановлення протягом п’яти років або на інший строк;

2. намір погодити з підприємством відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку (погодження іншого строку повернення коштів за встановлення; встановлення приладу комерційного обліку придбаного(их) власником (співвласниками) за власні кошти, тощо);

3. намір самостійно обладнати будівлю вузлом комерційного обліку в терміни, передбачені Законом, та у встановленому законодавством порядку.

Також,  доведення до відома власників (співвласників) будівель інформації про намір встановити вузол комерційного обліку шляхом повідомлення на паперовому носії кожного власника (співвласника) будівлі протягом тридцяти днів з дня розміщення повідомлення на офіційному веб-сайті КП «Черкасиводоканал» та у загальнодоступному місці на інформаційних стендах у під’їздах будівлі.

При цьому споживачам слід розуміти, що в першому варіанті необхідний комплекс робіт здійснюватиметься КП «Черкасиводоканал» за рахунок кредитних коштів банківських установ, а тому розмір внеску напряму залежатиме від періоду його повернення. Зокрема, у разі відшкодування витрачених на облаштування коштів протягом одного року загальна сума внеску зменшиться порівняно із п’ятирічним терміном повернення коштів. А у випадку самостійного встановлення вузла комерційного обліку власниками (співвласниками) будівель взагалі не доведеться сплачувати внески оператору зовнішніх інженерних мереж за його встановлення. При такому варіанті КП «Черкасиводоканал» надає проектну документацію на встановлення вузла (ів) комерційного обліку води у будівлі безкоштовно.

З часом усі власники (співвласники) багатоквартирних будинків отримають повідомлення про намір встановлення вузла комерційного обліку КП «Черкасиводоканал». У цих повідомленнях будуть зазначені вартість облаштування вузла та розмір внеску за його встановлення у розрахунку на одне приміщення, яке є самостійним об’єктом нерухомого майна в будинку.

Питання – відповіді

В такому випадку згідно розділу ІІ статті 3 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»  оператор зовнішніх інженерних мереж буде змушене вимагати встановлення судом сервітуту щодо частини будівлі, в якій обладнується вузол комерційного обліку, для його встановлення та обслуговування. У такому разі порядок відшкодування витрат на оснащення вузла(ів) комерційного обліку не змінюється.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 №315 затверджено Методику розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, яка введена в дію з 25.01.2019.

Методику затверджено у відповідності до вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», який передбачає, що мешканці будинку як власники цілісного майнового комплексу мають сплатити за весь об’єм води, яку спожив їхній будинок.

Серед основних принципів, що застосовує Методика, – принцип визначення та розподілу небалансу – різниці між обсягом холодної води виміряним загальнобудинковим лічильником, та сумарним обсягом спожитої холодної води за показниками квартирних лічильників:

– для будинків, де усі приміщення оснащені лічильниками холодної води, обсяг небалансу розподіляється між усіма споживачами пропорційно до обсягу споживання.

– для будинків, де частина приміщень не оснащена лічильниками холодної води, обсяг небалансу розподіляється між споживачами, які не мають лічильників, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються послугами.

Щомісячно, у вказаний день, зняття показань вузлів комерційного обліку здійснюватиметься представниками КП «Черкасиводоканал» або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги, у присутності споживача або його представника ( представника об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, управителя багатоквартирного будинку), або іншою особою передбаченою в договорі. У випадку оснащення будівлі вузлом комерційного обліку води з дистанційним передавачем, зняття показань може здійснюватись без присутності споживача або його представника.

Тому, на сьогоднішній день, для співвласників багатоквартирних будинків, в яких оснащено вузол (ли) комерційного обліку води (загально будинковий засіб вимірювальниї техніки),  визначений  порядок щомісячної передачі мешканцями показників квартирних лічильників холодної води та гарячої води, дата якого – три останні робочі дні кожного місяця.

Ні, потрібно. Згідно з положеннями частини 6 статті 3 Закону витрати на встановлення комерційних вузлів обліку покладаються на власників (співвласників) усіх приміщень у будівлі. Також, Законом передбачено і те, що  приміщення, які не облаштовані вузлами розподільного обліку води, повинні бути оснащенні такими вузлами на протязі трьох років з дня набрання чинності Закону.

Законом передбачено те, що у разі виявлення у будівлі витоків гарячої, питної води із внутрішньо будинкових мереж гарячого, централізованого водопостачання протягом періоду, за який здійснюється розрахунок, споживачі мають право вимагати від особи, з вини якої стався такий витік, відшкодування їм вартості розподіленого обліку, та для споживачів, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку,- відповідно до методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг.

Ні. Відповідно Методики розподілу між споживачами обсягів у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону 22.11.2018 року № 315  приміщення, оснащене вузлом розподільного обліку відповідної комунальної послуги, засіб вимірювальної техніки якого перебуває на повірці, що передбачає його демонтаж, не вважається приміщенням, не оснащеним вузлом розподільного обліку, протягом строку такої повірки (але не більше місяця). Обсяг спожитої відповідної комунальної послуги  у такому приміщенні визначається за середньодобовим споживанням у попередній розрахунковий період або за фактичний час споживання послуги, але не менше 15 діб (у разі тривалості вузла (ів) комерційного обліку менше 12 місяців) та за кількістю діб від дати зняття з абонентського обліку до дати прийняття на абонентський облік повіреного вузла розподільного обліку.

Вузли комерційного обліку належать на праві власності власнику (є спільною власністю співвласників) будівлі. Відповідальність за збереження та цілісність вузлів комерційного обліку покладається на власника (співвласників) будівлі (її частини), в якій вони встановлені, або за договором на визначену власником (співвласниками) іншу особу.

Так, буде. Відповідно  Постанова КМУ від 14.08.2019 року № 807, в якій затверджене “Положення про порядок призначення житлових субсидій» та «Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України
від 17 квітня 2019 р. № 373 передбачені виплати пільг та житлових субсидій громадянам на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку.