Що треба знати про встановлення та повірку засобів обліку

Встановлення лічильника – це економічно виправданий захід і служить заощадженню сімейного бюджету.

Через нього проходить вся вода, якою ми користуємося. Тому дуже важливо вчасно виконувати його обслуговування та повірку. Адже саме від його технічного стану залежить чи правильно проводиться нарахування плати за спожиті послуги водопостачання та водовідведення.

Встановлення лічильників

Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. №630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» передбачено, що роботи з установлення квартирних засобів обліку питної води проводяться за рахунок коштів споживача.

*Зверніть увагу на наявність обов’язкових отворів для опломбування в комплектуючих матеріалах до вузла обліку!

Облік відпущеної питної води та прийнятих стоків здійснюється засобами вимірювальної техніки, які занесені до Державного реєстру України або пройшли державну метрологічну атестацію. Державний реєстр України містить офіційні відомості стосовно засобів вимірювальної техніки, що серійно виробляються в Україні або ввозяться на її територію партіями та допущені до експлуатації у сфері метрологічного нагляду.

Оплата послуг за показаннями квартирних засобів обліку провадиться лише у разі здійснення обліку в усіх точках розбору холодної та гарячої води у квартирі незалежно від наявності засобів обліку на вводах у багатоквартирний будинок, а також обов’язкового взяття їх на абонентській облік.

Споживачі, власники приватного домоволодіння, відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», сплачують комунальні послуги відповідно до показників лічильників, які повинні бути встановлені на межі майнової належності в кожній точці приєднання до зовнішніх інженерних мереж (в колодязі).

Для прийняття лічильників на абонентський облік, споживачу необхідно звернутись до Служби обліку реалізації води і стоків КП «Черкасиводоканал» (вул. Гетьмана Сагайдачного,12) з письмовою заявою для опломбування приладів обліку.

Перелік водолічильників, занесених до Державного реєстру України та таких, що найбільш використовуються на території м. Черкаси:

  • КВ-1,5i («Электротермометрія» м. Луцьк)
  • ЛК-15Х («Новатор» м. Хмельницький)
  • Е-Т-1,5 («Sensus» Словаччина)
  • Residia Jet-1.5 («Sensus» Словаччина)
  • СВК – 1,5 («Комунарсчетмаш» м. Харків)
  • B-Meters (Польща).

Після встановлення загальнобудинкового лічильника, нарахування за послуги водопостачання та водовідведення у тих квартирах, які обладнані лічильниками, проводяться відповідно до фактичного споживання.

А в тих квартирах, які не обладнані приладами обліку, розподіл водоспоживання визначається як різниця між загальнобудинковим обсягом споживання та міжсумарним споживанням холодної води по квартирним лічильникам. Різниця, відповідно, розподіляється між квартирами, які не обладнані лічильниками (згідно кількості фактично проживаючих осіб).

Що необхідно знати власникам приватного
сектору щодо встановлення лічильників води

Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.2017 р. вимагає, щоб всі житлові та нежитлові будівлі були оснащенні вузлами комерційного обліку води (лічильниками). Їх необхідно встановлювати на межі балансової належності, тобто у місці підключення до централізованої системи водопостачання.

Зважаючи на вимоги законодавства, споживачам, що проживають у приватному секторі, необхідно встановити прилад обліку, вимоги до якого відрізняються від вимог до квартирного водоміра. Він повинен мати наступні технічні характеристики:

  • діапазон вимірювання згідно Технічного регламенту засобів вимірювальної техніки, R = 160;
  • клас точності С;
  • температура Тmax = 50 °С;
  • ступінь захисту IP 68, робота в вологих приміщеннях у яких можливе затоплення;
  • монтаж лічильників: в будь-якому положенні зі збереженням точності показів, R = 160 (співвідношення номінальної витрати – Q3 до мінімальної – Q1);
  • захист від зовнішнього магнітного поля;
  • мокрохідний лічильний механізм;
  • наявність імпульсного виходу;
  • має бути внесений до реєстру затверджених типів засобів вимірювальної техніки, а також наявність копії сертифіката відповідності типу, отриманий в Україні та паспорт лічильника з датою його повірки.

Встановити лічильник потрібно у колодязі (в точці приєднання до централізованої мережі водопостачання). У разі відсутності колодязя, його необхідно збудувати відповідно до Державних будівельних норм: ширина – 1 м, глибина – в залежності від глибини залягання водопроводу (орієнтовно 1,8 м).

Після встановлення водоміра, необхідно викликати контролера КП «Черкасиводоканал» для його опломбування.

Звертаємо увагу, що КП «Черкасиводоканал» не прийматиме на облік встановлені у колодязі лічильники, технічні характеристики яких не відповідають вимогам!

Перелік деяких виробників та їх марок лічильників для встановлення в приватному секторі у колодязі

Виробник Тип лічильника діаметром

DN 15

Sensus Slovensko a.s.  Nam. Dr. A. Schweitzera 194, 91601 Stara Tura, Slovakia 820,420 РС, 640, IPERL
Gross ТОВ «НВП «Вимірювальні системи»  02081, Україна, м.Київ, вул. Здолбунівська,2 MNK-UA
BAYLAN OLCU ALETLERI SAN.TIC.LTD STI. A.O.S.B.,10032SK No.16,35620 CIGLI, IZMIR, TURKEY TY
Apator Powogaz SA  ul. Klemensa Janickiego 23/25 60-542  Poznan, Poland WM, WM-2,5 NK
Maddalena SpA  Via G.B. Maddalena, 2/4, 33040 Povoletto, Udine, Itali DS TRP, DS SD, MVM, MVM  PLUS C

Як часто треба проводити повірку лічильників?

Повірку лічильника потрібно здійснювати кожні чотири роки з дня попередньої повірки. Цей інтервал називається міжповірочним. Він вказується у паспорті приладу. Виробник гарантує десять-дванадцять років стабільної роботи, після чого рекомендовано виконати профілактичні та ремонтні роботи. Адже, при тривалому користуванні приладом в ньому накопичується бруд та іржа. Також відбувається поступова руйнація механізму.

Визначити самостійно чи правильно працює лічильник – неможливо. Це мають робити професіонали у спеціальній лабораторії.

Міжповірочні інтервали відображені у паспорті лічильників (нові прилади) або у Свідоцтві про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки.

Якщо абонент втратив паспорт/свідоцтво, дізнатись про дату чергової повірки можна у  Службі обліку реалізації води і стоків КП «Черкасиводоканал».

Додаткову інформацію щодо проведення повірки лічильників можна отримати за адресою: м. Черкаси, вул. Гетьмана Сагайдачного, 12. Тел. для довідок: (0472) 50-85-38, 33-43-18, (063) 030-56-35 (дзвінок або текстове повідомлення на вайбер).

За чий рахунок здійснюється періодична повірка квартирних приладів обліку?

У зв’язку з прийняттям Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг виконала перерахунок вартості тарифів для КП «Черкасиводоканал» та вилучила з них витрати, пов’язані з обслуговуванням та повіркою загальнобудинкових та індивідуальних засобів обліку.

Відтак з 2018 року ремонт та повірка засобів обліку води, які знаходяться у власності фізичних та юридичних осіб, здійснюється за кошти абонентів, а саме:

  • Для споживачів, які використовують тариф на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) – всі витрати пов’язані з повіркою лічильників виключені з тарифу з 01.01.2018 року.
  • Для споживачів, які використовують тариф на централізоване водопостачання та водовідведення (приватний сектор) – з 01.02.2018 року.

Порядок повірки лічильників та вартість

Відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», всі засоби вимірювальної техніки, в тому числі засоби обліку холодної води, підлягають періодичній повірці. Всі роботи пов’язані з періодичною повіркою (демонтаж, транспортування, повірка та монтаж) здійснюються за рахунок власників засобів вимірювальної техніки.

Коли настає час повірки водоміра Служба обліку реалізації води і стоків КП «Черкасиводоканал» надсилає повідомлення абоненту. Отримавши такий лист споживач повинен звернутися до служби обліку за адресою вул. Гетьмана Сагайдачного, 12, або зателефонувати за одним з телефонів, які вказані в квитанції на оплату послуг. Після чого призначається дата розпломбування лічильника, що виконується лише працівником КП «Черкасиводоканал», який складає акт. Тільки після того, як контролер записав останні показники та зняв пломбу, абонент має право знімати лічильник.

Виконати демонтаж-монтаж лічильника можна самостійно. Повірку засобів вимірювальної техніки виконують повірочні лабораторії підприємств і організацій, які мають ліцензії та уповноважені на їх проведення, зокрема це: ДП «Черкаський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації», вул.Гоголя, 278 (тел.: 33-07-14); КП «Черкасиводоканал» вул. Гетьмана Сагайдачного, 12 (тел.:50-85-38); КПТМ «Черкаситеплокомуненерго», вул. Лазаренко, 6/1.

Комплексні послуги по повірці водолічильників для населення.

Повірка в/лічильників  становить:

Згідно калькуляції №207 від 16.06.2023 р.:

Ду15 * 1ліч-93,00грн., 2ліч-186,00грн.,3ліч-279,00грн.,4ліч-372,00грн.

Ду20 * 1ліч-103,00грн., 2ліч-206,00грн., 3ліч-309,00грн., 4ліч-412,00грн.

Згідно калькуляції №211 від 16.06.2023р.:

Демонтаж/монтаж становить:1ліч-414,00грн., 2ліч-574,00грн., 3ліч-741,00грн.,

4ліч-904,00грн., 5ліч-1068,00грн., 6ліч-1235,00грн.

кількість

 в/ліч

демонтаж

без дороги,

(грн.)

(з переносної)

калькуляція № 103 10.02.23)

демонтаж

(грн.)

монтаж

(грн.)

повірка

(грн.)

Разом:

(грн.)

1ліч 83,00 207,00 207,00 93,00 507,00
2ліч 164,00 287,00 287,00 186,00 760,00
3ліч 246,00 370,50 370,50 279,00 1020,00
4ліч 329,00 452,00 452,00 372,00 1276,00
5ліч 411,00 534,00 534,00 465,00 1533,00
6ліч 494,00 617,50 617,50 558,00 1793,00

Повірка на дому переносною установкою:

(згідно калькуляції №209 від 16.06.2023р.)

кількість в/ліч ціна на 1ліч ціна на кожний наступний Разом:
1ліч 450,00 —– 450,00
2ліч 450,00 312,00 762,00
3ліч 450,00 624,00 1074,00
4ліч 450,00 936,00 1386,00
5ліч 450,00 1248,00 1698,00
6ліч 450,00 1560,00 2010,00

 

Приватний сектор:(згідно калькуляції №203 від 31.05.2023р-для колодязів+

№ від 19.06.2023р. для будинків)

Ду

ліч.

кіль

кість в/ліч

демонтаж

(грн.)

монтаж

(грн.)

повірка разом демонтаж

(грн.)

монтаж

(грн.)

повірка разом
 

оглядовий колодязь

 

будинок

15 1ліч 333,00 290,00 93,00 716,00 207,00 207,00 93,00 507,00
20 1ліч 333,00 290,00 103,00 726,00 207,00 207,00 103,00 517,00

 

Ремонт лічильника без урахування з/частин:

(Згідно калькуляції №210 від 16.06.2023р) – 48,00грн.

 Після повірки в паспорті лічильника ставиться відмітка, або видається спеціальне свідоцтво, а на прилад наноситься спеціальне тавро.

Якщо лічильник не відповідає метрологічним стандартам, це засвідчується довідкою про його непридатність.

Як проводяться нарахування під час повірки лічильників?

Періодична повірка засобів обліку води проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. У цей час споживач сплачує за послуги згідно із середньомісячними показниками лічильників за попередні дванадцять місяців.

У разі несправності засобів обліку води, що не підлягає усуненню, плата за послуги з моменту її виявлення вноситься згідно з нормами споживання.

Лічильник є власністю споживача, він несе повну відповідальність за утримання та його експлуатацію.

Які правові наслідки не проведення повірки лічильників?

Абонентам, у яких термін повірки лічильників води прострочений, нарахування за послуги КП «Черкасиводоканал» будуть проводитись у відповідності до норм споживання та кількості осіб, що проживають у квартирі (з урахуванням на одну особу).

Враховуючи те, що підприємством обліковуються не тільки обсяги холодної води, що надаються в помешкання, але й обсяги водовідведення (сума показань лічильників холодної та гарячої води), тому терміни повірки лічильників гарячої води також не повинні бути порушені.

Передача показників засобів обліку

Відповідно до вимог пункту 14 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005р. № 630:

«…Показання квартирних засобів обліку знімаються споживачем щомісяця.»

Згідно пункту 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005р. № 630:

«Плата за надані послуги вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку води і теплової енергії або затверджених нормативів (норм) споживання на підставі платіжного документа (розрахункової книжки, платіжної квитанції тощо) або відповідно до умов договору на встановлення засобів обліку.

У платіжному документі передбачаються графи для зазначення поточних і попередніх показань засобів обліку води, теплової енергії, різниці цих показань або затверджених нормативів (норм) споживання, тарифу на даний вид послуг і суми, яка належить до сплати за надану послугу.»

 

Таким чином, на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005р. № 630 споживач зобов’язаний знімати показники квартирних приладів обліку питної води та при оплаті фактично спожитих послуг з водопостачання та водовідведення зазначати поточні та попередні показники, а також їх різницю.

Як передати показники?

Для правильного нарахування за спожиті послуги водопостачання та водовідведення необхідно вчасно передавати показники засобів обліку. Робити це слід щомісяця з 25 по 30 (31) число.

Для зручності споживачів на КП «Черкасиводоканал» працює декілька сервісів, за допомогою яких кожен може оперативно передати показники своїх водомірів.

Дізнатися детальніше про ресурси для передачі показників лічильників води можна ТУТ

Вчасна передача показників лічильників – гарантія вірних нарахувань за спожиті послуги.