У сьогоднішні нелегкі часи короновірусу та війни, черкасців все частіше турбує, наскільки ретельно захищеною є наша питна вода. На прохання мешканців міста, ми вирішили детально розібратися у цій темі і поспілкувалися із Тетяною Проценко, начальником лабораторії з контролю за якістю питної та стічних вод КП «Черкасиводоканал». Вона розповіла, як САМЕ та за ЯКИМИ показниками аналізують сьогодні питну воду у Черкасах і які нові методи використовують для захисту. P.s.: спішимо заспокоїти містян – наш головний життєдайний ресурс – під посиленим і надійним захистом. 

– Тетяно Павлівно, яким чином сьогодні здійснюється контроль якості питної води в Черкасах в лабораторії водоканалу? Наскільки надійний цей контроль – люди хвилюються чи захищена наша вода від всіляких несподіванок?

– Так, ми розуміємо, що у воєнний час до водойм можуть потрапляти різні небезпечні хімічні речовини та домішки, а це, в свою чергу, може погіршувати якість води. Але спішимо заспокоїти – працівники нашої лабораторії постійно беруть проби води і зможуть оперативно і вчасно відреагувати, якщо буде виявлена якась загроза. Адже контроль якості питної води здійснюється по 70 показниках, які включають контроль по органолептичним, фізико-хімічним, санітарно-токсикологічним, мікробіологічним, паразитологічним, вірусологічним та радіологічним показниках.

Для контролю якості питної води ми використовуємо найсучасніші методи атомної абсорбції, газової хроматографії, рідинної хроматографії, фотоколориметричні методи, титриметричні методи аналізу. За останні кілька років придбано тринадцять одиниць різноманітного обладнання для лабораторії, яке допомогло значно розширити перелік показників якості питної води. Атомно-абсорбційний спектрометр з гідридною приставкою дав можливість визначати макро та мікро концентрації металів; на рідинному хроматографі з кондуктометричним детектором визначаються аніони в питній воді, суттєво знизивши при цьому використання хімічних реактивів та час на дослідження; рідинний хроматограф з флуоресцентним детектором дає можливість визначати багатоядерні ароматичні вуглеводні (похідні бензолу); аналізатор загального органічного вуглецю дозволяє визначати загальний органічний та неорганічний вуглець, загальний азот; газовий хроматограф дає можливість визначати хлорорганічні сполуки, гербіциди та пестициди; визначення каламутності на турбідиметрі, дає можливість одержувати результат  в нефелометричних одиницях каламутності.                                                                                    

Колілерт дозволяє швидко та одночасно визначати наявність загальних коліформних бактерій і Е.cоli у досліджувальному зразку води, крім того, він надає можливість визначати синьогнійну паличку та ентерококи.                    

Також ми розуміємо, що в часи війни споживачів хвилює радіаційна безпечність води. Щомісячно водоканал, по договору, надає зразки питної води і на визначення вмісту радіонуклідів (цезій – 137 та стронцій – 90) у «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб» Міністерства охорони здоров’я України”. Норма на питну воду для цих показників складає не більше 2 бекарелів на 1 літр води (Бк/л), концентрація фактичних показників знаходиться в межах по цезію (від 0,1 до 0,8) Бк/л, а  по стронцію (від 0,04 до 0,4) Бк/л. Тож, спішимо заспокоїти всіх містян – питна вода, яку подає наше підприємство мешканцям міста, відповідає всім вимогам ДСанПіНу 2.2.4.171-10 “Гігієничні вимоги до води питної призначеної для споживання людиною”.

Також споживачів дуже хвилює захищеність води від вірусів? Чи посилився тут контроль за якістю та безпечністю води?

– Так, звісно, ми ведемо посилений контроль щодо відсутності вірусів. Протягом двох останніх років контроль посилився і по виявленню антигену ротавірусу, ентеровірусу та по виявленню вірусу гепатиту А. Відхілень – не виявлено.

– Що гарантує якість і безпечність питної води, які процеси сюди входять?

– Грамотне ведення технологічного процесу включає в себе такі стадії як: фільтрування, знезараження, коагулювання та своєчасний і якісний лабораторний контроль питної води. Все це і дає можливість поставляти населенню міста питну воду гарантованої якості.  Тож, можемо запевнити всіх містян – вода відповідає всім нормам.

Щодня працюємо із любов’ю до ВАС, шановні споживачі!

0 Відгук

Залиште свій відгук

Хочете долучитися до обговорення?
Спробуйте!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *