Як часто треба повіряти квартирні лічильники води, хто має їх знімати та транспортувати – споживач чи майстер, що краще обрати – «домашню» повірку (тобто за адресою встановлення) чи після демонтажу в лабораторії, хто і скільки за це має платити? У цій статті ми зібрали найрозповсюдженіші питання споживачів, які стосуються повірки лічильників води. І задали їх Ірині Головиній, майстру дільниці повірки лічильників КП «Черкасиводоканал». І от які корисні підказки отримали).

Як часто за законом треба повіряти лічильники?

  • Законом України «Про метрологію і метрологічну діяльність», а також Міністерством економічного розвитку і торгівлі – затверджені інтервали повірки лічильників згідно категорії. Для найпоширенішої категорії лічильників, які встановлені в квартирі, цей інтервал складає 4 роки (з дати останньої повірки).

Навіщо повіряти лічильник, якщо він нормально працює?

  • Це потрібно і за законом, і в першу чергу САМОМУ споживачу. Лічильник – це важливий метрологічний прилад, і в нього є нормовані межі. Якщо фахівці зафіксують порушення цих меж – це означає, що лічильник – непридатний для подальшої експлуатації. Для споживача зіпсований лічильник означає – що він може крутити в «плюс» – іншими словами, буде нараховуватися набагато більше і це вдарить по кишені споживача, або в «мінус» – тоді це збитки для комунального підприємства.

Де і як можна замовити повірку лічильника?

  • В сертифікованих метрологічних лабораторіях. Зокрема, у нашому місті це такі: ДП «Черкасистандартметрологія» (вул Гоголя, 278), КП «Черкасиводоканал» (вул. Гетьмана Сагайдачного, 12) і кілька приватних лабораторій.

Хто платить за повірку лічильника?

  • За повірку сплачує власник вузла обліку – це зазначено в законі України «Про метрологію і метрологічну діяльність» і в законі України «Про комерційний облік». Вартість, на сьогодні, згідно калькуляції, становить – 93 гривні за повірку 1 лічильника. Це якщо людина сама знімає лічильник і доставляє до лабораторії. Якщо треба повірити кілька лічильників – вартість слід помножити на кількість. Знижки для пільгових категорій – відсутні. Якщо ж лічильник приїжджає знімати і забирати до лабораторії майстер метрологічної лабораторії – то ціна буде інша. Вартість такої процедури із демонтажем та наступним монтажем та повіркою – становить 432 гривні за один лічильник, якщо їх два – то 661 гривна.

Чи може споживач  сам принести лічильник на повірку? Чи лише фахівці можуть його зняти та забрати?

  • Не обов’язково фахівці, законодавством передбачено, що споживач самостійно може знімати лічильник. Але, спочатку (якщо він планує сам це робити) власник має запросити до себе додому контролера абонентного відділу. Після зняття пломби і фіксації останніх показників – він вже може самостійно зняти лічильник і принести в лабораторію.

Чи існує «домашня» повірка лічильників (за місцем встановлення)?

  • Так, дійсно, така повірка є. Для цього існує сертифікований прилад АСП – це переноска установка, за допомогою якої можна підключитися в квартирі споживача до змішувачів води і методом фотофіксації (обов’язково!) і буде проходити повірка на дому. Також обов’язкова умова – подальше шифрування і перенесенням даних в єдиний реєстр повірки лічильників. На сьогодні така процедура коштує 386 гривень за один лічильник (вартість враховує в себе виїзд бригади та метролога). Якщо два лічильника – 669 гривень.

Яка повірка краще – «домашня» чи в лабораторії?

Так, «домашня» повірка зручна, але не завжди лічильник при її виконанні буде визначений далі як придатний для експлуатації. Це залежить від технічного стану водомережі і лічильника – який його тип, скільки років він вже працює в квартирі. Осад, іржа, все це впливає на стан і, відповідно, і на якість роботи лічильника та правильність його показників. Тому, все таки краще робити повірку в лабораторії. В лабораторії лічильник обов’язково промиють від бруду, прочистять ретельно від вапна, осаду, іржі. Потім він перевіряється на тиск. І вже далі, встановлюється на стаціонарно проливну установку для безпосередньої перевірки. Загалом, він перевіряється на придатність в трьох позиціях. «Домашня» перевірка більше підходить в тих випадках, коли до лічильник пропрацював не більше одного повірочного терміну (4 роки).  

Що буде, якщо лічильник не пройде повірку?

  • Тільки заміна. Іншого виходу немає. Подальша експлуатація такого лічильника – заборонена. Споживач має придбати інший лічильник. Цінова політика тут різна – ціна стартує від 420 гривень і вище.

У мене лічильник не крутиться, покрився іржею, крутиться ривками (або інші технічні проблеми). Чи можлива повірка? Що робити у такій ситуації?

  • Зазначені лічильники не можуть далі перебувати в експлуатації. Треба проводити чистку і позачергову повірку. І в випадку необхідності – здійснити заміну лічильника.

Хто відповідає за повірку лічильників?

  • Відповідальний за це – сам споживач, тобто власник лічильника (квартири чи приватного будинку). Контроль за термінами повірки здійснює виконавець – у нашому випадку це водоканал. Фахівці служби СОРВІС постійно ведуть роз’яснювальну роботу із населенням, надсилають споживачам повідомлення-нагадування про повірку. Хочеться звернутися до всіх споживачів: не ігноруйте це нагадування, робіть повірку вчасно! Бо це – у ваших інтересах! 

З повагою, Ваш КП «Черкасиводоканал»!

0 Відгук

Залиште свій відгук

Хочете долучитися до обговорення?
Спробуйте!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *